Zdrowie psychiczne to taki obszar naszego życia, o którym często zapominamy. Wpadamy w wir obowiązków zawodowo-domowych i siebie stawiamy na ostatnim miejscu w kolejce po uwagę. Odkładamy potrzeby fizjologiczne, a co dopiero higienę zdrowia psychicznego. Kiedy tak się dzieje, łatwo można znaleźć się w spirali stresu.
Jeśli nie zadbamy o to, by przyhamować, wyregulować emocje i zdjąć z siebie napięcia, może się to odbić na naszym zdrowiu, zarówno tym fizycznym, jak i psychicznym. Trudy związane z rodzicielstwem są czymś, co przydarza się każdemu rodzicowi. Są dzieci spokojne, są obdarzone energetycznym temperamentem. Są dzieci zdrowe i takie o obniżonej odporności lub przewlekle chore. Są dzieci, które od początku potrafią zająć się samymi sobą, a są dzieci wysoko wrażliwe, które uwagi potrzebują niemal cały czas. Są też różni rodzice – radzący sobie ze stresem i tacy, których lęk przed stresem zamyka w czterech ścianach. Z naturalną zdolnością do samoregulacji i tacy, którzy nie potrafią nawet odpowiedzieć na pytanie, jakie emocje odczuwają.
Lęk, frustracja, złość, smutek, żal, rozgoryczenie to tylko niektóre z emocji, które mogą towarzyszyć mamom, jak i tatom. Każdy z nas odczuwa stres związany z rodzicielstwem po swojemu i każdy inaczej sobie z nim radzi. W codziennych zmaganiach niezwykle pomocne jest wspierające środowisko, w którym nie spotykamy się z oceną, ale ze zrozumieniem, nie udziela nam się niechcianych rad, ale przyjmuje się nas z naszymi emocjami. Taką funkcję właśnie pełnią grupy wsparcia.