Dorota Mrozowicz-Grodzka

Lubisz czytać? Jakiego rodzaju literaturę wybierasz? Ja jestem uzależniona od książek od dziecka. Uciekałam w książkowe światy przed nudą, szarą rzeczywistością, przykrościami, które mnie spotykały. Przez lata czytałam wyłącznie powieści i dramaty. Z rzadka poezję. Od jakiegoś czasu, może odkąd zostałam mamą, zaczytuję się w literaturze non-fiction i w poradnikach psychologicznych i dla rodziców. W dzisiejszym poście chciałam się podzielić z Tobą swoim doświadczeniem z tymi ostatnimi. Książek dla rodziców jest cała masa, ostatnio rynek wydawniczy zalewa nas nimi. Łatwo się w tym pogubić. A ponieważ Stowarzyszenie Małyssak promuje rodzicielstwo oparte na więzi, jako to, które jest dla nas najbardziej naturalne i przyjazne zarówno dziecku jak i rodzicowi, chciałabym polecić kilka pozycji z tego właśnie nurtu.

Nie traktuję swoich lektur i ich autorów jako wyroczni. Przede wszystkim, wszelkiego rodzaju podręczniki opisują idealną sytuację, czystą teorię (nawet, jeśli bazują na przykładach). Co z tego wynika?

Warto po prostu pamiętać, że jest to książka, która może pokazać jakąś drogę, podsunąć pomysły i opowiedzieć o jakimś wyobrażeniu, ale nigdy nie będzie mówiła o Twojej konkretnej sytuacji. Tę najlepiej znasz Ty i Twoi bliscy, więc traktuj wskazówki jako inspirację, a nie coś, co koniecznie musisz zrobić.

 

Nie denerwuj się jeśli nie udaje Ci się zastosować metod z książki, która Ci się podoba. Wszystko przychodzi z czasem, a lektura zasiała ziarenko, które będzie kiełkować i wybije się przy odpowiednich warunkach.

Dlatego warto sobie powtarzać pewne lektury. Być może po czasie odbierzesz treść książki zupełnie inaczej. W lekturach napisanych przez zwolenników rodzicielstwa bliskości i NVC (non-violent comunication) wiele rzeczy się powtarza. Uznaj, że to wartość, bo dzięki temu układasz sobie pewne treści w głowie. Nawet jeśli przeczytałaś/przeczytałeś tysiąc poradników, nie będziesz idealna/idealny. I cudownie! Bądź sobą i z przymrużeniem oka traktuj książki, które mówią Ci, że możesz stać się perfekcyjna/perfekcyjny,
jeśli tylko zastosujesz się do instrukcji.

 

Wybieraj te książki, które Ci służą. Pewnie, że warto poczytać czasem coś z innej bajki, ale chodzi mi o to, żeby czytać książki, które wspierają, które nie oceniają i których autorzy nie występują z perspektywy wszystkowiedzących autorytetów. Nie wahaj się odłożyć książki, jeśli lektura jest dla Ciebie nieprzyjemna – szkoda czasu i nerwów.

 

A jak wybrać odpowiednią książkę? W Polsce mamy wydawnictwa, które wydają bliskościowe pozycje – Mamania, Media Rodzina, Mind – można skupić się na ich ofercie wydawniczej. Jeśli podobała Ci się książka jakiegoś autora, sprawdź, czy ów autor wydał inne pozycje. Skorzystaj też z bibliografii, zazwyczaj można ją znaleźć na końcu książki. Nie kupuj kota w worku. Jeśli nie masz pewności co do jakości zawartej w książce treści (recenzje, polecenia specjalistów lub zaufanych znajomych, bibliografie w książkach Twoich autorytetów), lepiej odłóż na półkę. Ja
kiedyś kupiłam książkę, w której radzono stosowanie kar cielesnych (zgłosiłam do Rzecznika Praw Dziecka i wyrzuciłam do śmieci, żeby nikt inny tego nie przeczytał).

Last but not least, ciesz się lekturą! Nie traktuj jej jako przymusu i kolejnego zadania do wykonania. Wiedza wchodzi do głowy tylko wtedy, kiedy czujemy przyjemność w trakcie jej przyswajania. Daj sobie tę przyjemność i czytaj dobre, wartościowe książki, które Cię karmią.

Miłej lektury!!

Last but not least, ciesz się lekturą! Nie traktuj jej jako przymusu i kolejnego zadania do wykonania. Wiedza wchodzi do głowy tylko wtedy, kiedy czujemy przyjemność w trakcie jej przyswajania. Daj sobie tę przyjemność i czytaj dobre, wartościowe książki, które Cię karmią.

Miłej lektury!!

Książki, które polecam lub lista lektur podstawowych:

Font Resize
Kontrast
Logo Fundusze Europejskie Flaga Polski z napisem Rzeczpospolita Polska Herb Województwa Kujawsko-Pomorskiego Flaga Unii Europejskiej z dopiskiem Europejski Fundusz Społeczny

Strona zrealizowana w ramach projektu "Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej IV",
który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.



Wykonanie ZIS

Napisane odręcznym pismem Mleko mamy było na poczatku